Türkiye’nin Paylaşılması Hakkında Yüz Proje

G. Djuvara’nın 1914 yılında yazdığı ”Türkiye’nin Paylaşılması Hakkında Yüz Proje’ adlı kitabı , Avrupalıların 125281-1913 yılları arasında ülkemizi paylaşmak adına neler yaptıklarını ,projelerini öğrenmemiz bakımından çok önemli bir kitaptır.Pulat Tacar’ın Fransızcadan çevirisini yaptığı bu kitap Gündoğan yayınları tarafından piyasaya sürülmüştür.

Avrupa’lıların kutsal topraklarımızı ele geçirmek için yaptıkları ve yıllarca süren Haçlı Seferleri’ni biliyoruz.Onlar için asıl tehlike Orhan Bey’in oğlu Süleyman Bey’in Gelibolu yakınlarındaki Çimpe kalesini ele geçirmesiyle ve daha sonra Edirne’nin alınmasıyla başlamıştır.(1360)

Avrupa’lıların ‘Doğu Sorunu’ dedikleri sorun, Albert Soral’ın da dediği gibi ,Türklerin Avrupa’ya girmesiyle başlamıştı. Sorunun çözülmesi için Türkler’in Asya’ya sürülmesi gerekiyordu. Bunu yapabilmek için yıllarca projelerini hayata geçirmeye çalıştılar ve hala devam ediyorlar.Djuvara bu projelerin 1913 yılına kadar olanlarını yazıyor.

Topraklarımız üzerinde oynanmış ve hala oynanmakta olan oyunları öğrenmemiz açısından önemli olan bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.

Tarihten ders alındığı takdirde tekerrür etmesi mümkün değildir.

Kitabın orijinal ismi : Cent Projets de Partager de la Turquie